Jak możesz pomóc
Newsletter zapisz się
what a humorous this YouTube record is I'm still laughing, babyliss pro perfect curl therefore where can i do it amuse assistance. Woolrich Outlet as I wish for apt learn more and more regarding all recipes of cooking. babyliss perfect curl since I don desire apt fail to take this series. Isabel Marant Its fastidious funny YouTube movie I all go apt expenditure a fast visit YouTube network site among favor of humorous videos, Isabel Marant Sneakers Today YouTube movie tutorials quality namely more improved and enhanced, Hollister outlet whatsoever I think YouTube is the finest. chanel espadrilles its my good luck apt work to discern this website and finding these awesome YouTube movie tutorials. Cheap Supra ShoesI retard your fashionable material regularly. Your humoristic manner namely humorous keep doing what you're doing!

Aktualności

25
2015.09
DATA

I dzień Międzynarodowego Kongresu Zdrowego Starzenia: Sejsja III


  

Młodość na drugim biegu – starzenie się kobiet

Aktywny styl życia nie jest cechą wyróżniającą osoby w wieku 50+ w Polsce. Aż 60% kobiet i 53% mężczyzn przyznaje, że unika wysiłku fizycznego. Ma to negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia seniorów. Aż 63% osób starszych uskarża się na trzy lub więcej dolegliwości. Pomimo, że kobiety żyją dłużej, to właśnie one częściej oceniają swój stan zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego jako „poniżej dobrego”.

 

Zagadnienia związane ze stanem zdrowia oraz społeczną aktywnością starszych kobiet były tematem panelu pt. „Młodość na drugim biegu – starzenie się kobiet”, zorganizowanego w ramach Międzynarodowego Kongresu Zdrowego Starzenia. Wśród uczestniczek debaty znalazły się m.in. prof. dr hab. Violetta Skrzypulec-Plinta z Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. Małgorzata Fuszara, Sekretarz Stanu, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania oraz Jolanta Kwaśniewska, Prezes Fundacji „Porozumienie bez Barier”.

 

Uczestniczki panelu podkreślały, że co prawda nie można zatrzymać czasu, jednak to,
w jaki sposób będzie wyglądała nasza kondycja na starość, w dużej mierze zależy od nas samych. Potwierdzają to dane medyczne. Styl życia aż w 80% ma wpływ na szybkości procesu starzenia się organizmu. Osoby starsze, które chcą mieć możliwość sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie muszą starzeć się zdrowo.

 

„Dla wielu kobiet okres po 50. roku życia to właśnie czas na największą aktywność. Kobieta w okresie przekwitania w końcu ma czas na zajęcie się sobą oraz inwestowanie we własny rozwój, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej” – mówiła podczas panelu prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Uczestniczki sesji zwracały również uwagę na konieczność społecznej integracji osób starszych oraz walki z dyskryminacją na rynku pracy z uwagi na wiek.

 

Jak podkreślała Jolanta Kwaśniewska – „Wiele starszych osób chce być aktywnych przez całe życie. Nie mają jednak pojęcia, gdzie szukać informacji na temat możliwości dalszego rozwoju. Jednym z problemów jest tworzenie „gett dla seniorów” i izolowanie ich od młodzieży. Dla zdrowego i aktywnego starzenia kluczowe jest wzajemne przenikanie się środowisk osób młodych
i starszych, a tym samym wymiana doświadczeń oraz wiedzy. Z jednej strony ułatwi to aktywny udział seniorów w życiu społecznym, z drugiej pozwoli młodym przygotować się na starość, zarówno pod względem psychicznym, kondycyjny, jaki finansowym”.

 

Zdaniem Krystyny Lewkowicz, Prezes Fundacji „Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”, ważną rolę w procesie integracji osób starszych – szczególnie kobiet, które często z uwagi na większą średnią długość życia, spędzają starość samotnie – odgrywa aktywność umysłowa. – „Udział w zajęciach organizowanych przez instytucje takie, jak Uniwersytety Trzeciego Wieku pozwala na aktywowanie zerwanych więzi społecznych. Umożliwiają również na pobudzenie talentów, które w przeszłości z uwagi na brak czasu, nie mogły się rozwinąć.”

 

 

Społeczna i zawodowa integracja osób starszych stanowi jeden z priorytetów Założeń Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014–2020.

 

Instytucje wspierające Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia

Fundacja Na Rzecz Zdrowego Starzenia Się ul.Woronicza 31 lok. 254, 02-640 Warszawa
tel.: +48 22 327 61 39 fax: +48 22 327 61 30 e-mail: biuro@zdrowestarzenie.org
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych