Jak możesz pomóc
Newsletter zapisz się
what a humorous this YouTube record is I'm still laughing, babyliss pro perfect curl therefore where can i do it amuse assistance. Woolrich Outlet as I wish for apt learn more and more regarding all recipes of cooking. babyliss perfect curl since I don desire apt fail to take this series. Isabel Marant Its fastidious funny YouTube movie I all go apt expenditure a fast visit YouTube network site among favor of humorous videos, Isabel Marant Sneakers Today YouTube movie tutorials quality namely more improved and enhanced, Hollister outlet whatsoever I think YouTube is the finest. chanel espadrilles its my good luck apt work to discern this website and finding these awesome YouTube movie tutorials. Cheap Supra ShoesI retard your fashionable material regularly. Your humoristic manner namely humorous keep doing what you're doing!

Aktualności

28
2015.09
DATA

II dzień Międzynarodowego Kongresu Zdrowego Starzenia: Sesja II


 Priorytety w ochronie zdrowia

Podczas drugiego dnia Międzynarodowego Kongresu Zdrowego Starzenia eksperci rozmawiali o priorytetach zdrowotnych państwa. Wśród najczęściej wymienianych znalazły się m.in. choroby układu krążenia, nowotwory oraz choroby płuc. Zgodnie z danymi GUS, to właśnie te choroby stanowią przyczynę ponad 71 proc. zgonów w Polsce.

Po chorobach układu krążenia i nowotworach, najczęstszą przyczyną zgonów jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) POChP jest obecnie czwartą przyczyną zgonów na świecie, a prognozuje się, że do 2030 r. stanie się ona trzecią przyczyną śmierci.

- POChP najczęściej dotyka osób w wieku podeszłym - mówi prof. Paweł Śliwiński z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. - Większości zachorowań można by uniknąć poprzez profilaktykę, bowiem w 80 proc. przyczyną choroby jest palenie papierosów. Tak się, składa, że jest to także przyczyna chorób układu krążenia i onkologicznych. – zauważa profesor Śliwiński.

Papierosy, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz alkohol to główne czynniki cukrzycy, nowotworów, chorób krążenia i płuc. Tymczasem, jak zauważa prof. Tomasz Zdrojewski, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego PAN - Chorobom serca można zapobiec w 80 proc., a nowotworom w 40 proc. poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia i regularną aktywność fizyczną.

W kontekście starzenia się społeczeństwa, szczególnego znaczenia nabiera wdrażanie programów profilaktycznych oraz innowacyjnych terapii, które pozwolą ograniczyć liczbę chorych, bądź skutecznie ich leczyć.  Jak zauważa prof. Zdrojewski - W ciągu najbliższych 20 lat, tylko w skutek starzenia się społeczeństwa, liczba Polaków z  nadciśnieniem tętniczym wzrośnie z 9 do 14 milionów.

- Profilaktyka jest ważna (…). Nie możemy jednak uciekać od wprowadzania innowacji zarówno diagnostycznych jak i farmakologicznych. – apeluje prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki

Innym problemem, na który zwrócono uwagę podczas dyskusji, jest dostęp seniorów do opieki. Według prof. Leszka Pączka z Instytutu Transprantologii Akademii Medycznej w Warszawie,
aż 30 proc. seniorów w wieku powyżej 65 lat wymaga aktywnej opieki ze strony rodziny bądź personelu medycznego i zwraca uwagę na zachodnioeuropejski model opieki nad seniorami. Zakłada on, że w szpitalach, w których znajduje się więcej niż dwieście łóżek, musi istnieć oddział geriatryczny. Na ten oddział trafiają wszystkie osoby powyżej 65 roku życia, które dopiero po odpowiedniej diagnozie wysyła się na leczenie kierunkowe.

Choć w Polsce wciąż brakuje geriatrów oraz specjalnych oddziałów dla osób starszych, to prof. Jacek Imiela, konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych zauważa, że: - Najważniejsze jest to, by chory miał możliwość opieki zarówno w miejscu zamieszkania, jak i w szpitalach. Na chwilę obecną seniorzy trafiają do internistów, gdyż nie ma oddziałów geriatrycznych. Na oddziałach internistycznych leczy się 1,2 mln chorych, dlatego też nie możemy sobie pozwolić na ich likwidację. Powinniśmy poprawić zarówno finansowanie geriatrii, jak i interny.- apeluje profesor.

 

Instytucje wspierające Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia

Fundacja Na Rzecz Zdrowego Starzenia Się ul.Woronicza 31 lok. 254, 02-640 Warszawa
tel.: +48 22 327 61 39 fax: +48 22 327 61 30 e-mail: biuro@zdrowestarzenie.org
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych